Notatka ze spotkania EU Dog & Cat Alliance w Dubrowniku podczas Międzynarodowej Konferencji ICAWC - październik 2016

Współpraca z innymi organizacjami

Simona Lipstate,  odpowiedzialna ze koordynacje działań Alliance w Brukseli, przedstawiła roczne sprawozdanie z pracy. Przez okres 5 miesięcy  w Europarlamencie nie było prowadzącego grupy zajmującej się ochrona zwierząt co wyraźnie wskazuje jaki jest stopień zainteresowania Europarlamentu problemem dobrostanu zwierząt. Simona stale organizowała spotkania z ambasadorami poszczególnych krajów ( udało się z 14 ), spotkała lub zorganizowała spotkanie z 41 europosłami z różnych krajów, lobbując za rozwiązaniami zaproponowanym w Action Plan – zaleceniach. Członkowie Alliance proszeni są o włączenie się aktywne  w przekonywaniu swoich krajowych posłów do propagowania wspólnej polityki.  Obecnie trawa praca nad stworzeniem wspólnej platformy internetowej gdzie organizacje z różnych krajów ,  politycy mogliby dyskutować na tematy międzynarodowego handlu zwierzętami, standardów etc. Podczas zebrania zostały wręczone nagrody.:-) Poniżej streszczenie informacji prasowej. 
 

EU Dog & Cat Alliance honoruje swoich najbardziej aktywnych członków  wręczeniem im nagród na drugim rocznym walnym zebraniu na konferencji ICAWC.

EU Dog & Cat Alliance, które obejmuje prawie 65 organizacji z ponad 20 Krajów Członkowskich, uhonorowało  te organizacje, które wnoszą największy wkład w realizacje misji Alliance – ochronę dobra psów i kotów w całej EU. Nagrody zostały wprowadzone na corocznej ICAWC (Konferencji), podczas której Alliance obchodził swoją drugą rocznicę. Zwycięzcy zostali uhonorowani dwiema nowymi nagrodami: Członek Roku Alliance (Alliance Member of the Year) i Nagroda za Zasługi ( Award of Merit).

Nagroda Członka Roku Alliance zostaje przyznawana najbardziej aktywnemu członkowi, który wnosi regularny wkład do inicjatyw Alliance, poprzez swój udział na spotkaniach i w nowych badaniach, poprzez instruktaż i kampanie będąc jednocześnie aktywnym w mediach (social media). Nagroda została przyznana Save the Dogs, organizacji aktywnej we Włoszech i Rumunii, prowadzonej przez Sarę Turetta, której projekty prowadzone bez ustanku mają na celu zapobieganie cierpień wielu bezdomnych psów w Rumunii. 

Nagroda za Zasługi jest przyznawana organizacji, która manifestuje podobnie aktywnego ducha, działając w zakresie bardziej ograniczonych zasobów, wnosząc tym wkład do pracy Alliance. Pochodzące z Polski TOZ, reprezentowane przez Danutę Mikusz-Oslislo, było godnym odbiorca tej nagrody. TOZ  przyłączyło się do EU Dog & Cat Alliance zaledwie w tym roku,  ale ich wkład, poprzez uczestnictwo w spotkaniach, akcjach i włączanie się do działań Alliance, już stał się nieoceniony!

Adrian Burder, Dog Trust CEO i Rzecznik EU Dog & Cat Alliance wyjaśnia:
"Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy uznać poprzez wprowadzenie naszych nowych nagród, bezcenny wkład, który obie organizacje wykazały, wspierając istotną pracę EU Dog & Cat Alliance. Ceremonia nagradzania stanie się teraz stałym punktem programu na Corocznym Walnym Zebraniu. Jesteśmy niezwykle wdzięczni za wsparcie ze strony wszystkich członków Alliance i mamy nadzieję, że nagrody zachęcą innych członków  do jeszcze większej aktywności w działalności Alliance.  Zasłużeni zwycięzcy otrzymają pieniężne nagrody, które zostaną zużyte na kontynuacje ich niezwykłych wysiłków, wkładanych w poprawę i ochronę dobra zwierząt w Unii Europejskiej". http://www.dogandcatwelfare.eu/news/eu-dog-cat-alliance-honours-their-most-active-memb/                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

EU Dog & Cat Alliance zaleca przyjęcie ustawodawstwa UE, które zawiera co następuje:

  • Obowiązkowa stała identyfikacja i rejestracja psów i kotów w odpowiedniej bazie danych, która jest podłączona do bazy danych UE.
  • Obowiązkowe uprawnienie i obowiązki dla hodowców psów i kotów oraz normy zgodne z tymi obowiązującymi w UE dla wszystkich hodowców psów i kotów,obejmujące warunki, w których psy i koty są trzymane, szkolenia dla hodowców,  socjalizacje szczeniąt i kociąt, zapobieganie selektywnej hodowli psów i kotów z problemami genetycznymi.   
  • Zakaz sprzedaży psów i kotów w sklepach dla zwierząt (pet shops), na rynkach, pokazach i wystawach, również na ulicy. Psy i koty powinny być sprzedawane tylko z miejsca ich hodowli, pozwalając tym nowym właścicielom obejrzenie warunków, w jakich ich zwierzę wyrastało.
  • Odpowiednie kontrole handlu psami i kotami w internecie.
  • Specyficzne wymagania dotyczące transportu kotów i psów w kontekście działalności ekonomicznej, aby ochronić dobro zwierząt, zabezpieczone Regulaminem Rady (EC) No 1/2005.
  • Całkowity zakaz wszystkich okaleczeń chirurgicznych, innych niż te robione z powodów zdrowotnych.

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ TAKŻE